Květen 2007

Premiéra nové hry se blíží

26. května 2007 v 12:17 | Jiří Kubec |  Veřejné
Tahle divadelní sezóna je opravdu děsná. Ne a ne najít něco, co bychom mohli hrát! Pátrání téměř detektivní, hra nakonec nalezena v depozitářích divadelního ústavu. Na první pohled podivný text, před lety cyklostylem modře namnožený na pauzovací papír. Nikdo ho nezná a tak hurá do toho.
Po prvních čtených zkouškách jsem nějak nemohl přijít, požádal jsem tedy dceru Barboru, zda by to ten den nevzala za mne. Vzala a udělala to tak lišácky, že mne k tomu již nepustila a režii si udělala sama. No, hlavně že to zůstalo v rodině, stejně jí do toho pořád kecám. A nejen já! Nějak se stalo, že si tuhle hru vzali její aktéři k srdci a kecají do toho všichni. Hra se rodí, nikoliv jak tomu bývá obvykle, v bolestech, leč z takového společného vzepětí našich nápadů.
Hra sama je, jak je u Kliky zvykem, komedie. Do textu byly, už při jeho vzniku - počítám tak kolem 1920 (?) vloženy písně. V současnosti poněkud archaicky znějící texty s vrozenou ochotou, pílí a nezřízeným šarmem seškrtal a zhudebnil Jan Tichý, známý to Diogenes a hlavně pravověrný multiinstrumentální jazzovec. Z čisté nechuti být v této době in, hrajeme si hudbu na jevišti sami a taky ji sami zpíváme. Jest to dost velká prča.
Co se osob týče, přibyl nám nový člen Karel Bendl, vrátila se z mateřské Petra Šebková, kostýmy šije Helena Kubecová, z Prahy stále dojíždí Lenka Střihavková, kecat do toho a napovídat se odhodlala Martina Anna Hostomská, jinak fungující v divadle Na Prádle, pomoc neodmítla ani vytížená galeristka Jitka Nohejlová. Barbora Kubecová nejen režíruje, leč i hraje, zpívá a tančí. Já to vše z povzdálí sleduju.
Rozhodnutí premiérovat hru 12.6. 2007 padlo již v lednu. Nicméně teprve před čtrnácti dny jsme se usnesli, že to snad stihneme. Tudíž to s předstihem hlásíme, abyste zbytečně neodjeli na dovolenou a pak toho litovali.
Tak ještě jednou: nová hra divadla Klika "Její Veličenstvo - Žena", bude mít premiéru 12. června v půl osmé v brandýském kině KUK.